Создание сайта учителя и воспитателя
Публикация авторских работ и материалов
Свидетельство о публикации на сайте

Пассивный залог 9класс

методическая разработка

Автор: Макарова Зинаида Николаевна, учитель английского языка, МБОУ гимназия № 1, город Усолье - Сибирское, Иркутская область



В раздел основное общее образование




План – конспект открытого урока по английскому языку ( 9 класс ) по теме:

« Пассивный залог » Unit 1, Section 5

Учитель английского языка Макарова Зинаида Николаевна
, МБОУ « Гимназия № 1», г.Усолье – Сибирское Иркутская область ( УМК « Английский с удовольствием» / “Enjoy English для 9 класса общеобразовательных учреждений М.З. Биболетова, Е. Е. Бабушис, О.И. Кларк, А.Н. Морозова, И.Ю. Савельева )
Тип урока:
обобщение и систематизация знаний по теме.
Цель урока:
обобщить и закрепить грамматический материал по теме « Пассивный залог».
Задачи урока:

Образовательные:
повторить правила употребления пассивного залога; повторить формы пассивного залога в коммуникативно – ориентированном контексте, развивать навыки говорения ( диалогическая речь ).
Развиваюшие:
развивать умения поискового чтения, развивать внимание, память, языковую догадку.
Воспитательные:
воспитание чувства ответственности, любознательности, уважения к культуре других стран.
Оснащение урока:

- учебник;

- компьютер;

- экран;

- мультимедийный проектор;

- раздаточный материал (тексты)

Технологии, применяемые на уроке:
технология ситуативного обучения с решением практической проблемы, технология группового обучения ( обучение в сотрудничестве )
Ход урока

1.Организационный момент.
Т: Our lesson is devoted to the Passive Voice. At the lesson we are going to work with different forms of the Passive Voice and try to use them in different situations. Let's start.
2.

Фонетическая зарядка.

T: Read the English proverbs and give Russian equivalents to them. ( на экране ) 1) Marriages are made in heaven. ( Браки совершаются на небесах). 2) Better untaught than badly taught. ( Недоученный хуже неученого). 3) The devil is not so black as it is painted. (He так страшен черт, как его малюют). 4) Things done cannot be undone. (После драки кулаками не машут). 5) Easily earned money is quickly spent. (Что легко наживается, легко и проживается).
3. Обобщение правила употребления пассивного залога.
Т: Let's revise the use of passive forms. When do we use the Passive? 1) When we don't know who did it. 2) When we are interested in what happens, not who it is done by. 3) When the situation is rather formal Or: When we are more interested in the object of an active sentence than the subject.
4.

Чтение текста "Things Go Better With Coca Cola"
(карточка №1) T: a) Now read the text to yourselves. (Читают 3 минуты) b) Answer the question: What is the main interest of the text? c) Write out the Passive verb forms from the text. d) Try to remember sentences with these verbs from the text. e) Ask questions to the answers: -1.6 billion gallons. -In 1886. -Only nine drinks a day. (How much... ?) -In Dallas. -Since 1982.
5.

Тренировка всех форм пассивного залога.
Т: Look at the screen and make up sentences using the table. (на экране) every day at the moment already 2 days ago The flat (to be cleaned) when mother came before my friend came next week by 6 o'clock tomorrow
6.

Пассивный залог с модальными глаголами.
Т: Now let's work with Modal Verbs in Passive Voice a) Translate from English into Russian 1) This information must be memorized.
2) They should be introduced to each other. 3) The poem can be learnt by heart. 4) The baby ought to be looked after. 5) Flowers have to be bought on time. 6) The address mustn't be forgotten. b) Express the same using passive. 1) You must translate this article by Monday. 2) Children ought to help their parents. 3) They can repair the car. 4) They should push the door to open it. 5) They have to send the letter in the morning. 6) She ought to visit her granny.
7.

Глаголы с предлогами в пассивном залоге.
Т: You know there is a group of verbs with prepositions. They also can be used in the Passive Voice. Let' s work with them. ( на экране ) a) Translate from English into Russian. 1) The keys are being looked for. 2) The police have been sent for. 3) The film is much spoken about. 4) She will be spoken to. 5) She was laughed at. 6) Granny will be looked after. b) Translate from Russian into English. 1) За доктором послали. 2) О нем много говорят. 3) Над ними смеются. 4) Собаку ищут 5) За детьми присмотрят. 6) С тобой поговорили?
8.

Диалог "What Do You Know About Jazz?"
T: Some time ago you read the text about jazz. Your task was to make up a dialogue "What do you know about jazz? using verbs in the Passive Voice as much as possible" Act out the dialogue, please. (Уч- ся инсценируют диалоги.)
9.

Работа с текстом « Nylon
" (карточка №2) Т: Read the text "Nylon" and put in the verbs in Active or Passive.
10.

Перевод с русского на английский.
Т: Translate the following sentences from Russian into English.
1) Газеты приносят каждый день. 2) Эту книгу продают в каждом магазине. 3) В Канаде говорят на английском и французском. 4) Москва была основана в 1147 году. 5) Эту книгу опубликовали недавно. 6) Новый театр открыли в прошлом году. 7) Мне предложили новую работу. 8) Обед только что приготовили. 9) Дом покрасят на следующей неделе. 10) Полы помыли вчера.
11.

Подведение итогов.
Приложение №1 Things go better Coca-Cola is enjoyed all over the world. 1.6 billion gallons are sold every year, in over one hundred and sixty countries. The drink was invented by Dr John Pemberton in Atlanta, on 8 May 1886, but it was given the name Coca-Cola by his partner, Frank Robinson. In the first year, only nine drinks a day were sold. The business was bought by a man called Asa Candler in 1888, and the first factory was opened in Dallas, Texas, in 1895. Coca-Cola is still made there. Billions of bottles and cans have been produced since 1895. Diet Coke has been made since 1982 and over the years many clever advertisements have been used to sell the product. It is certain that Coca-Cola will be drunk far into the twenty-first century.
№2
NYLON The first man-made fibre NYLON (a) ___________(invent) in the early 1930s .
by an American chemist, Julian Hill. Other scien tists (b)_ _______ (work) with his invention and finally on 27 October 1938,
Nylon (c)

__________

(introduce)
to the world. It WAS cheap and strong and immediately (d) _____ (become) successful,
especially
in the making
of
ladies 4 stockings. During the Second World War, the best present for many women was a pair
of
nylon stockings, but more importantly, it (e) _____ (use) to make parachutes and
tyres.

Today,
nylon (f)__________ (find)
in
many things:
carpets,
ropes, seat belts, furniture, computers, and even spare parts for the human body.
It
(g)________
(play) an
important part in our lives
for
over 50
years.
Next year about 36million tons of it (h)______(manufacture)



В раздел основное общее образование