"Интегрированный урок- конкурс для 3 классов"
методическая разработка
Автор: Восканян Марина Рубиковна, учитель английского языка, МКОУ "СОШ № 7", город Изобильный, Ставропольский край
В раздел основное общее образование
Интегрированный урок - конкурс
для 3-их классов
Учитель английского языка МКОУ « СОШ № 7» Восканян Марина Рубиковна Изобильный 2015
Цели и задачи:
1.
Актуализация лексики по пройденному материалу
2.
Тренировка навыков составления предложений различных видов
3.
Тренировка орфографического навыка
4.
Активизация английских букв и звуков
5.
Создавать положительную мотивацию к изучению английского языка
6.
Научить детей видеть результаты коллективной деятельности
Оборудование и материалы:
карточки с частями слов, карточки со словами, текстами , загадками и заданиями, корзина с фруктами и овощами, шары.
Ход урока.
1.
Орг. момент:
Приветствие участников и гостей. Good morning , dear kids and guests! Today we have an unusual lesson. It is a contest between 3 teams. I invite them on the stage. Introduce yourself, please. ( команды по очереди выходят и представляются )
2.Разминка
( капитаны приглашают команды) The first team. One, one ,one Little dogs run. The second team. Two, two, two Cats see you. The third team. Three,three,three Birds on the tree.
Представление команд:
1.
We are little clever dogs. We like to read, We like to play, We like to study every day. We like to run, we like to jump, We like to play, It`s very fun.
2.
We are cats, We live in the flats, We are black and white, We sleep all day and all night. We are red and grey, We often drink milk And wash every day.
3.
The singers sang a nice song
Ting-a-long, ting-a-long, A nice song the singers sang Ting-a-lang, ting-a-lang. Up in the sky the planets are turning The Moon and the Venus and Mars. Up in the sky the stars are shining Fly with us to the stars.
3.
Основная часть урока.
- We start our contest.
The first task is called “ GUESS”
. I have 3 balloons, one for each team. Choose a balloon and guess a riddle.
The second task: Make up the word.
The third task: The captain competition. ( to read the text )
The fourth task: What is it? ( guess the fruit/ vegetable in the
closed basket ) I think it`s a …
The fifth task: Make up the sentences.
A play with fans.
Guess the riddles.
1)
I am red and I have a fine tail. I live in the forest . I like meat.
2)
I am green , I can swim. I cannot jump. I like meat and fish.
3)
I can run. I can climb. I can catch a mouse.
4)
I live in the river . I am not fish. I am green.
5)
It is not big. It can sing. It is black and red. It likes corn. It has a nice big tail. It lives on the farm.
6)
It is not big . It likes cabbage and carrots. It is nice and funny. It has got long ears.
4.
Подведение итогов, подсчет баллов, награждение команд
подарками и грамотами.
5.
Прощание команд .
The first team We can read, we can write, The second team We can speak English , too. The third team We love learning English Together And what about you?
В раздел основное общее образование

