Напоминание

Путешествие в прошлое


Автор: Андреева Ольга Борисовна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МОАУ "СОШ № 86"
Населённый пункт: г. Оренбург
Наименование материала: Конспект урока 6 класс
Тема: Путешествие в прошлое
Раздел: начальное образование





Назад




Урок в 6 классе (УМК «Spotlight»)

Тема урока: Путешествие в прошлое. In the Past

Тип урока: урок изучения нового материала

Цели урока:

Практические (учебные):

1. Повторение лексики по теме «Описание мест и достопримечательностей».

2. Совершенствование и систематизация лексических единиц по теме «Описание мест и достопримечательностей» в устной речи

посредством различных видов упражнений.

3. Выразительное чтение и работа с текстами (введение социокультурной информации).

Развивающие:

1. Развитие коммуникативных навыков по теме «Описываем места».

2. Развитие памяти, мышления, внимания.

3. Развитие способности анализировать и делать выводы.

4. Развитие социокультурной компетенции.

Образовательные:

1. Расширение кругозора учащихся.

2. Поддержание интереса к изучению английского языка.

Воспитательные:

1. Формирование уважительного отношения к мнению другого человека.

2. Воспитание толерантного отношения.

3. Воспитание любви к своей Родине.

Этап урока

Действие педагога

Предполагаемое действие учащихся

Оценка

Организационны

й

-Good morning, boys and girls! Good morning,

everybody!

-How are you today?

-Good, sit down, please!

-What is the date today?

-And what was the date yesterday?

-What day of the week is today?

- What day of the week was yesterday?

-What is the weather like today?

- What was the weather like yesterday?

-Ребята, какую грамматическую тему мы с

вами сейчас вспоминали?

-Have you guessed the theme of our lesson?

-Good morning!

-Fine, thanks!

-Садятся

-Today is the sixth of March.

-Yesterday was the fifth of March.

-Today is Tuesday.

-Yesterday was Monday.

-It is cold and sunny today.

-It was snowy yesterday.

-Простое прошедшее время Past Simple.

-Yes, we have. The theme of our lesson is….

Основной

-The theme of our lesson is In the Past. We are

going to a journey. We are going to visit an

unusual place, we are going to travel by a time

mashine, because it will be a journey in the past.

-But before we start our trip we need to

remember some words and grammar rules.

-And now it’s time to say some magician words.

Please repeat after me:

A twister of twists once twisted a twist;

A twist that he twisted was a three-twisted twist;

If in twisting a twist one twist should untwist,

The untwisted twist would untwist the twist.

Появляется старец.

-Oh, boys and girls, look! Who is it?

-Повторяют за учителем.

Старец:

-I’m an elder of Sarov. Hello, everybody! I will

help you to make your journey in the past.

-We are so different with you. You live in modern

You have to make the opposites write down it in

your sheets. Then you should put these words

into the text. I give you 3 minutes for it. Who

will be the first will get a point.

-Thank you, dear elder!

Children, I have the next task for you before we

start our trip. You can see the map of the place

we are going to visit. You need put the buildings

from my bag to their places on the map.

(на доске карта с названиями зданий, дети

вытягивают из мешка старца картинки с

изображением зданий, подбирают названия к

ним и прикрепляют их на доску.)

Sarov, but I remember what life was like in the

past..

- I have three letters for you.

Раздает конверты трем группам. Дети

вскрывают конверты и слушают задание.

Ученики подбирают антонимы, записывают их в

свои листы самооценки, проверям на слайде,

затем слушают рассказ старца о Сарове,

подставляют слова в текст, проверяем на слайде.

-This team was the first. One point for you. Now

let’s check your answers.

-Well done! I wish you good trip. Goodbye.

Физкультурная

минутка

-Now we are ready to start.

Stand up and come in our time mashine.

Push the buttons.

Clean the window of our time mashine.

Push the pedal, now push the other pedal.

Roll around the handgrip.

Now turn around.

Breathe in. Breathe out.

Sit down.

Включается видео, затем слайд с названием

Mineral Park.

-Tell me please, where are you, children? In

which city?

-But why is it so empty dirty here? Where are

the people? Where are the school and hotel?

-Oh, children, look! What’s a magic!

We have got three letters again.

Раздаю конверты.

-In these letters you have three parts of the text,

read, then put these parts in the correct order.

Ok, please open your student books page 66.

Let’s check your answers. Have you made all

right?

Now listen and read the text and fill in the charts

(tables) you have too.

-Compare your answers.

-Well done!

-Let’s answer some questions about Mineral

Park.

Take the questions from my bag one by one,

-We are in Mineral Park.

Вскрывают конверты.

Выполняют задание.

Открывают учебники, сверяются,

-Yes, we have.

Слушают аудиозапись, заполняют таблицу.

Сравнивают свои ответы.

Вытягивают вопросы для команды, отвечают,

если не могут, то право ответа на вопрос

переходит к другой команде. За ответ – жетон.

read them and answer.

-You know a lot of facts about Mineral Park…

But I have the main question for you. What is

the ghost town?

(3 варианта ответа на слайде)

-отвечают.

Завершающий

-Ok, our trip is ending. Let’s come back.

Музыка волшебная.

-Boys and girls, where were you? Tell me about

this place all you remember. You may use your

sheets.

-That was an amazing journey in the past.

-We were in Mineral Park. ……..(монологическая

речь)

Рефлексия

Do you like this lesson? Put smile or sad worried

in your lists.

At the lesson we talked about…..

At the lesson we remembered …

At the lesson we learnt…

Your home task:

Vika, Alina, Lev, Artyom, Kirill, Egor and Kirill

will tell us about an another ghost town, it’s in

our country, it’s Chernobyl.

Egor, Daria, Misha, Nastya, Egor, Anya and

Masha will tell us about Mineral Park.

Remember the rules

-Mineral Park.

-Past Simle

Заполняют последний

пункт.



В раздел образования