Напоминание

Present Perfect Tense: special questions. Настоящее совершенное: специальные вопросы


Автор: Трушина Олеся Александровна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МАОУ СШ №51
Населённый пункт: город Липецк, Липецкая область
Наименование материала: конспект урока
Тема: Present Perfect Tense: special questions. Настоящее совершенное: специальные вопросы
Раздел: среднее образование





Назад




План урока

Тема:

Повседневная

жизнь

и

покупки.

Школа: МАОУ СШ №51 г.Липецка

Дата:

ФИО учителя: Трушина Олеся Александровна

Класс: 8А

Участвовали:

Не участвовали:

Тема урока

Present Perfect Tense: special questions.

Настоящее совершенное: специальные вопросы

Цели

обучения,

достигаемые на этом

уроке

- ask more complex questions to get information about a growing

range of general topics and some curricular topics

- use a variety of simple perfect forms to express recent, indefinite

and unfinished past on a range of familiar general and curricular

topics.

Цель урока

Учащиеся научатся:

Все: Формулировать более сложные вопросы с использованием

структур настоящего совершенного время.

Большинство: Формулировать все виды вопросов, используя

структуры НСВ.

Некоторые: Сравнить употребление настоящего совершенного

времени и прошедшего простого.

Критерии

оценивания

Обучающийся:

Формулировать более сложные вопросы с использованием

структур настоящего совершенного время.

Воспитание

ценностей

развивать межкультурную осведомленность.

Межпредметная связь

Русский язык

Предыдущие знания

Тематическая лексика по теме раздела, множество местоимений,

включая неопределенные местоимения кого угодно, кого

угодно, что угодно, и количественные местоимения всех, всех,

ни одного, ни больше, ни меньше, составление комментариев на

веб-сайтах и оформление онлайн заказа покупок.

Ход урока

Время /

этапы урока

Деятельность учителя

Деятельность

учащихся

Оценивание

(2 min)

(3 min)

(2 min)

(6 min)

I. Organizational moment.

1. Let's smile

to

each other and say

one pleasant word, I am very glad to

see your smiles again and I think that

today’s lesson will bring us pleasant

communication and work with each

other. Good luck!

2. Let’s watch video.

Now you will watch the video and

think about the theme of the lesson.

What is the theme of the lesson?

How do you think?

So, the theme of the lesson is

“Present Perfect tense. Special

questions”

What do you want from today's

lesson? What do you want to learn?

And what do you want to know and

understand? Write down your goal in

your notebook.

Students smile to each

other and say one

pleasant word.

Students watch the video

and think about the

video.

Students say the theme of

the lesson.

Students write down their

goals.

Наблюдение

(мониторинговый

лист)

«Светофор»

II. Main part.

“Outer and inner circle”

Students are calculated on 1 and 2,

divided into pairs, number 1 moves

Students move according

to the instructions and

tell the topic to each

other.

Наблюдение

(мониторинговый

лист)

«Светофор»

(3 min)

(2 min)

right to 4 people and number 2 tells

the topic, then number 1 again

moves right to 3 people and now

number 1 tells the topic, then

number 1 moves one person to the

right and together discuss the topic.

If some students need help, stronger

students help them.

Feedback

Questions:

What question were you asked?

Were they required a short answer?

Were all questions asked starting

from question word?

What type of question requires a

short answer? And how is it formed

in the present perfect tense?

What question begins with a

question word?

How is Who/what question in

Present Perfect tense formed?

How is an alternative question

formed?

How is a tail-question formed in the

present perfect tense?

Students answer the

questions.

Наблюдение

(мониторинговый

лист)

«Светофор»

Наблюдение

(мониторинговый

лист)

(7 min)

(4 min)

(8 min)

Final part.

(3 min)

“Find your pair”

Each student takes one card

with a part of one question.

They should find the partner

which have a beginning of

the question or the end of it.

Work in pairs “Make a dialogue”

Ask and answer 5 questions

(all types) about shopping

and answer it, using lexical

material of last lessons. You

have 5 minutes.

You should present your

dialogues.

Working with test “Kahoot”.

You should make test “Presnt

Perfect Tense or Past Simple

tense.”

Answers:

1.

C

2.

D

3.

E

4.

B

5.

F

6.

A

7.

H

8.

G

9.

A

10. B

"Circle of impressions"

• today I found out ...

• it was interesting ... it was

difficult ...

• I made tasks as ...

Students take one card

and look for the partner.

Students work in pairs

and make dialogues

using lexical material of

last lessons.

Students present their

dialogues.

Students work with their

phones and make test

individually.

Students tell their

impressions using the

beginning of the

sentences.

.

«Светофор»

«СМС другу»

Приложение

“Kahoot”

Наблюдение

(мониторинговый

лист)

• I realized that ... now I can ...

•I learned…

•I managed …

• I could ...

•I'll try…



В раздел образования