Напоминание

"To live means to serve the Motherland" - "Жить значит Родине служить"


Автор: Смирнова Галия Каюмовна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МОУ СОШ С углубленным изучением английского языка "Образовательный комплекс "Меркурий
Населённый пункт: город Рыбинск Ярославская область
Наименование материала: Технологическая карта урока английского языка в 7 классе и Приложение к ней.
Тема: "To live means to serve the Motherland" - "Жить значит Родине служить"
Раздел: среднее образование





Назад




Технологическая карта урока английского языка в 7 классе по ФГОС

Предмет:

английский

язык

Класс: 7

Дата: апрель

2025 год

Время реализации урока: 40 минут

Ф.И.О. учителя: Смирнова Галия Каюмовна

Образовательное учреждение: МОУ СОШ №1, г. Рыбинск, Ярославская область

Тема урока: To live means to serve the Motherland

Тип урока: комбинированный – открытие новых знаний, дальнейшее

формирование умений аудирования, чтения, говорения, письма

Цель урока: На примере героической деятельности земляков-защитников Родины

привести обучающихся к осознанию того, что в жизни всегда есть место подвигу

на благо родной страны.

Задачи урока:

Воспитательные:

- воспитание патриотических чувств, любви к своей «большой» и

«малой» Родине, уважения к её историческому наследию и

памятникам;

- привитие осознания важности событий современности;

- воспитание чувства гордости героическими поступками своих

земляков, стремления следовать их выдающимся примерам.

Развивающие:

- развивать и совершенствовать предметные языковые и речевые

умения и навыки (чтение, аудирование, монологическая и

диалогическая речь);

- развивать универсальные лингвистические понятия, наблюдаемые

в родном и иностранном языках;

- развивать мотивацию к дальнейшему овладению английским

языком;

-- развивать коммуникативные универсальные учебные действия

(УУД).

Формируемые

УУД:

Личностные:

положительное отношение к учению, к познавательной

деятельности:

- осознание себя как гражданина, как представителя определённого

народа,

Регулятивные:

- умение принимать и сохранять учебную задачу;

-

умение

планировать

сотрудничестве

с

учителем

и

одноклассниками или самостоятельно) необходимые действия:

- умение контролировать процесс и результаты деятельности (свои и

одноклассников) , вносить необходимые коррективы.

Познавательные:

- осознание познавательной задачи;

- умение читать и слушать, извлекая нужную информацию;

- умение устанавливать причинно-следственные связи, делать

обобщения, выводы.

Коммуникативные:

- готовность вступать в учебный диалог с учителем,

одноклассниками;

- умение осуществлять совместную деятельность в парах и рабочих

группах с учётом конкретных учебно-познавательных задач.

Формы

организации

деятельности

учащихся

Урок открытия новых знаний, совершенствования приобретённых

языковых умений и навыков. Фронтальная, индивидуальная, парная

и групповая формы работы.

Используемые

технологии,

методы,

приёмы

Технологии:

- информационно – коммуникационная,

- проектная,

- здоровьесберегающие,

- обучения в сотрудничестве,

- уровневой дифференциации.

Методы:

- словесный: беседа, вопросно-ответные упражнения;

- наглядно-демонстрационный: презентация продукта проекта –

видеофильма;

- практические: работа в группе, в парах;

- репродуктивные;

- исследовательские.

Приёмы:

- сравнения,

- самоконтроля, взаимоконтроля.

Техническое

обеспечение

урока:

- компьютер с локальной сетью,

- звуковые колонки,

- мультимедийный проектор,

- cлайды с изображением памятников героям Великой

Отечественной войны г. Рыбинска,

- аудиотекст о детстве П.И. Батова, сгенерированный при помощи

Converter App приложения,

- видеофильм о музее П.И. Батова – продукт проекта обучающихся.-

Дидактическое

обеспечение

урока:

раздаточный материал: тексты, карточки с заданиями

Структура

урока:

1. Организационный момент

2. Мотивационный. Постановка целей и задач урока.

3.Актуализация знаний и умений учащихся с целью подготовки к

обсуждению темы урока. Беседа по содержанию слайдов.

4.Первичное применение знаний и умений в новой ситуации.

Предъявление задания по аудированию, его выполнение.

5.Проверка уровня сформированности умений аудирования.

6. Вторичное применение знаний и умений в новой ситуации.

Предъявление задания по чтению, его выполнение.

7. Контроль понимания прочитанного текста

8. Творческое применение знаний и умений. Презентация продукта

проекта обучающихся

9. Третье применение знаний и умений в новой ситуации. Интервью

в режиме группа-обучающийся

10. Рефлексия

11. Подведение итогов урока

Ход урока

Этапы урока

Цель этапа

урока

Деятельность учителя –

его установки

Деятельность

учеников – их

Формируемые

умения (УУД)

примерная

реакция

1.

Организационн

ый момент

Продолжительность

этапа – 3 мин.

Активизация

внимания

обучающихся

для успешной

учебной

деятельности

- Good morning, friends.

Nice to see you again. How

are you7

- I’m fine too. Thank you.

Good morning,

teacher. Nice to

see you too. We

are fine. And you7

Личностные:

умение

адаптироваться к

новой ситуации.

2.

Мотивационный

.

Постановка

целей и задач

урока.

Продолжительность

этапа –2 мин.

Целеполагание

On the 9-th of May this year

we’re going to celebrate the

80-th anniversary of

the Red Army Victory over

fascist Germany

Today we’ll speak about

some Rybinsk people

heroism during the Great

Patriotic War.

To do so we’re going to

listen to and to read texts, to

watch a video about

P.I.Batov, to speak about

Victor Alkhimov, the major

of the Russian Army. Thus,

our lesson main idea can be

To live is to serve the

Motherland

Do you agree?

Yes, we agree. It

can be very

interesting.

Регулятивные :

- определять

цели и задачи

урока;

3.Актуализация

знаний

и

умений

учащихся. Беседа по

содержанию слайдов.

Продолжительность

этапа –2 мин.

Подготовка к

обсуждению

темы урока.

Nowadays it is very

important to remember those

soldiers, officers who

fought, gave their lives for

our happy life. Rybinsk

people keep in memory their

heroic deeds having erected

monuments to honour them.

Here are four monuments.

Look at them and name the

people these monuments

present.

(см.иллюстрации в

электронном приложении)

Zoya

Kosmodemyanska

ya,

General

Kharitonov,

General Margelov,

General Batov

Познавательные:

развивать

языковые

способности на

основе

иллюстративной

наглядности;

Коммуникативны

е:

оформлять свои

мысли в устной

речи.

4.Первичное

применение знаний и

умений

в

новой

ситуации.

Предъявление задания

по аудированию, его

выполнение

Продолжительность

Развитие

умений

аудирования с

извлечением

нужной

информации

на основе

текста о

Now let’s speak about Pavel

Ivanovich Batov, the twice

Hero of the Soviet Union,

the legendary commander of

the 65

th

tank army during the

Great Patriotic War.

Task 1. Listen to the text

Выполняют

задание к

аудиотексту.

(см.задание в

Приложении)

Познавательные:

осуществлять

поиск

необходимой

информации для

выполнения

учебных заданий

этапа –4 мин.

детстве и

юности П.И.

Батова

about Pavel Batov’s

childhood and youth. We

asked Converter App

Service to sound it for you.

While listening to the text

complete the sentences on

the cards using the text

information.

You will hear the text twice.

(см. скрипт аудиотекста в

Приложении, аудиозапись

текста в Электронном

приложении)

5.Проверка

уровня

сформированности

умений аудирования.

Продолжительность

этапа –3 мин.

Взаимоконтро

ль понимания

аудиотекста в

парах.

Now let’s check your

answers. Swap your answer

sheets and check your

friend’s paper.

What are the options?

Проверяют

ответы в работах

друг друга в

парах

Обсуждают

ответы (см.

Приложение)

(учитель

контролирует)

Регулятивные:

- осознать

уровень

собственных

достижений,

качество знаний,

- принимать

решения и

осуществлять

самостоятельный

выбор в учебной

и познавательной

деятельности

-соотносить

выполненное

задание

образцом,

предложенным

учителем.

Регулятивно-

коммуникативны

е:

осуществлять

взаимоконтроль

6.

Вторичное

применение знаний и

умений

в

новой

ситуации.

Предъявление задания

по

чтению,

его

выполнение, контроль

понимания

содержания

прочитанного текста.

Развитие

умений

просмотрового

чтения с

пониманием

основного

содержания на

основе текста

о героическом

Now we’re going to read a

text about Batov’s military

career during the Great

Patriotic War of 1941- 1945.

You’ll get the text parts.

In pairs put the parts in the

correct logical order.

(см.текст и задание к нему

в Приложении)

Читают текст,

понимают

основное

содержание,

соединяют части

текста в

логической

последовательно

сти,

Познавательные:

осуществлять

поиск

необходимой

информации для

выполнения

учебных заданий.

Коммуникативны

Продолжительность

этапа –4 мин.

участии П.И.

Батова в

Великой

Отечественной

войне

Well, shall we check the

task? What are your results?

проговаривают

ответы.

(см.

Приложение)

е:

-участвовать в

парной работе,

учитывать

мнение

товарища.

7.

Контроль

понимания

прочитанного текста

Продолжительность

этапа –6 мин.

Развитие

умений чтения

с полным

пониманием

содержания на

основе текста

о героическом

участии П.И.

Батова в

Великой

Отечественной

войне

Now let’s ask Deep-Seek

Chat to generate questions to

the

text.

Answer

the

questions

individually.

(см.вопросы

в

Приложении)

Отвечают на

вопросы к тексту

– фронтальная

форма работы.

(см. ответы в

Приложении)

Познавательные:

осуществлять

поиск

необходимой

информации для

выполнения

учебных заданий.

Коммуникативны

е:

читать про себя

текст,

прочитанное,

сотрудничать

совместной

беседе

содержанию

текста на основе

вопросов к нему.

8.

Творческое

применение знаний и

умений.

Продолжительность

этапа –3 мин.

Развитие

умений

проектной

деятельности.

Презентация

продукта

проекта

обучающихся.

Развитие

умений

аудирования с

полным

пониманием

видеотекста.

As you know P.I. Batov was

born in the village of

Felisovo, Rybinsk District.

The local people are proud

of the fact and carefully keep

the memory of the famous

countryman.

Now let’s watch a video

(1.22 min.) , the mini project

product of P1 and P2 about

it.

Двое

обучающихся

представляют

продукт своего

мини-проекта –

видео фрагмент.

Другие

обучающиеся

просматривают

фрагмент,

получают

дополнительную

информацию об

известном

земляке, аудируя

текст видео.

(см. видеотекст в

Приложении)

Коммуникативны

е:

- оформлять свои

мысли в устной

речи;-

сотрудничать

совместном

решении

проблемы

Познавательные:

осуществлять

осознанное

построение

речевого

высказывания

Регулятивные:

использовать

связные

высказывания на

определенную

тему

9. Третье применение

знаний и умений в

новой

ситуации.

Интервью в режиме

группа-обучающийся

Продолжительность

этапа – 4 мин.

Развитие

умений

диалогической

речи – диалог-

расспрос

P.I. Batov is the legendary

hero. Now we live in the

time when the people of our

country have to fight for the

independence of the

Russians. The young

generation men follow their

forefathers’ heroic examples,

are struggling bravely

against European nazists.

One of them is Victor

Alkhimov, our school

graduator. You can see his

portrait in one of the school

halls. P3 has collected some

information about his life

and courageous struggle in

the Special War Operation in

the Ukrain.

Do you want to ask him

questions to learn more

about our school hero?

Обучающиеся

задают вопросы

своему

однокласснику о

жизни и

мужественной

службе Виктора

Алхимова,

выпускника

школы,

участника СВО, в

режиме диалог-

расспрос с

соблюдением

правил

разговорного

этикета страны

изучаемого

языка.

(см.содержание

предполагаемого

диалога в

Приложении)

Личностные:

- осознавать себя

как гражданина,

как

представителя

определённого

народа,

поколения,

-

доброжелательно

е отношение к

другим

участникам

учебной

деятельности.

Коммуникативны

е:

участвовать в

диалоге; слушать

и понимать

других

Регулятивные:

- умение

принимать и

сохранять

учебную задачу.

10. Рефлексия

Продолжительность

этапа – 4 мин.

Подведение

обучающихся

к

осознанию

того, что они

тоже

могут

внести

свой

вклад в победу

армии России

над нацизмом

на Украине.

Развитие

умений

письменной

речи – умения

кратко

излагать свои

мысли

письменно.

Now after learning about P.I.

Batov’s and V.Alkhimov’s

heroic deeds you can come

to the conclusion that our

native land of Russia, of

Yaroslavl region, of Rybinsk

district has given birth to

very brave men.

What about you? Can you

personally make any

contribution into the victory

of the Russian army in the

Ukrain?

Think for a minute and write

on the sheets of paper. On

the blackboard you can see

some ideas that will help

you.

Read your ideas aloud.

Обучающиеся

читают

предложенные

идеи на доске,

выбирают те, что

им подходят,

излагают их

письменно.

Читают вслух.

(см.

Приложение)

Личностные:

адекватное

понимание

важности

служения

Родине, особенно

в трудную

минуту.

Регулятивные:

соотносить

выполненное

задание

образцом,

предложенным

учителем.

(см. идеи в Приложении)

11. Подведение итогов

урока

Продолжительность

этапа –5 мин.

Завершение

разговора

на

тему “To

live

is to serve the

Motherland” –

«Жить

значит

Родине

служить».

Now at the end of the lesson

let’s recall the motto of it

-“To live means to serve

the Motherland”. Do you

agree with the statement?

Why?

We are sure we shall

overcome all the hardships

to win, to make the Ukranian

people happy. Let’s sing the

famous “We Shall

overcome” song to

demonstrate our support of

the Russian heroes on the

front. Some time ago Pete

Seager, the famous

American progressive

singer, sang it.

(cм.фото певца, текст

песни в Приложении)

This is all I wanted to

discuss with you today.

Thank you for your work.

You have fulfilled all the

tasks successfully.

Обучающиеся

отвечают на

поставленные

вопросы

(см.Приложение)

Обучающиеся

исполняют

песню Пита

Сигера «Все

преодолеем».

Обучающиеся

получают

положительные

эмоции от

осознания успеха

проделанной

работы, что

служит мощной

мотивацией для

дальнейшего

изучения

иностранного

языка.

Личностные:

освоение

личностного

смысла

желания учиться,

формирование

интереса

(мотивации)

учению,

адекватное

понимание

причин успеха в

учебной

деятельности.

Продолжительность

урока – 40 мин.

Приложение к уроку по теме “To live means to serve the Motherland”

Иллюстрации к Этапу урока 3.

К этапу урока 4

Иллюстрации к Этапу урока 4

Task 1. Listen to the text (1.07 min.) about Pavel Batov’s childhood and youth. We

asked Converter App to sound it for you. Finish the following sentences.

Pay attention to the new words:

- purchases - покупки

- was awarded – был награжден

- the St. George Cross – Крест Св. Георгия

- was wounded – был ранен

Childhood and Youth

Who was Buttov Puvvel Ivvanovich by birth? His biography began in a family of

Yaroslavl farmers in a village near Rybbinsk on the 1

st

of June 1897. After

studying for 2 years in a village school, already a 13-year-old teenager, Puvvel had

to start earning his living. He travelled to St. Petersburg, where he worked for the

delivery service. He delivered different purchases. At the same time, he studied

by himself a lot. Soon he took exams externally for 6 classes of the school.

Puvvel Battov began his military career on the battlefields of the First World War.

As an 18-year-old volunteer, in 1915 he had a training course and then went to the

front. There Puvvel served bravely and was twice awarded the St. George Cross.

He was wounded and cured in a hospital. After the Great October Revolution

Battov supported the political program of the Bolsheviks.

1.

Pavel was born on … in … .

2.

He was born in the family of … .

3.

He started earning his living at the age of … .

4.

In St. Petersburg he worked for the … … .

5.

He took exams for … .

6.

As an 18-year-old volunteer he had a … … .

7.

Batov was twice awarded the … … … .

8.

After the revolution he supported the … .

Let’s check your answers. Swap your answer sheets and check your friend’s paper.

К этапу урока 6

Иллюстрация к Этапу урока 6

Task 2. Read a text about Batov’s military career during the Great Patriotic War

of 1941- 1945.

You’ll get the text parts. In pairs put the parts in the correct logical order.

Pavel Ivanovich Batov and His Heroic Military Career

A Further there were battles in Poland, the crossing of the Vistula, the assault on

Danzig and the capture of Stettin. The last volleys of Katyushas of the 65th Army

in April 1945 were directed at the German garrison of Rügen Island.

For his heroic deeds during World War II P.I. Batov was awarded a lot of Soviet

and foreign orders and medals.

B Batov started the Second World War as the commander of the Crimean 9th

Corps, later transformed into the 51st Army. The army fought courageously

against the Germans at Perekop and in the Kerch region, but was defeated, and in

November 1941 its remnants were evacuated to the Taman Peninsula.

C In July 1943, Batov's army fought in the great Battle of Kursk. After the defeat

of the Germans during the offensive from August to October, the 65th Army went

on to struggle heroically and marched more than 300 kilometers. By October 15

the brave officers and soldiers reached the Dnieper and built hard fortifications at

the river bank in Gomel region.

D On October 22, 1942, Batov became the commander of the 4th tank army

located near Stalingrad. This army, soon renamed the 65th Army, became a part of

the Don Front, headed by K. K. Rokossovsky. Batov remained its commander until

the end of the war. He helped plan the Soviet counteroffensive during Operation

Uranus to encircle General Paulus's 6th German Army. His army was a key

striking force in this offensive and the next operation "Ring" to destroy the German

group surrounded in Stalingrad.

E In the summer of 1944, Batov's army took part in a major strategic operation in

Belarus during the destruction of the enemy's Bobruisk grouping. Within a few

days, the German 9th Army was surrounded and almost completely destroyed.

After that, Batov received the rank of colonel-general.

Let’s discuss the results.

( Supposed answer 1 2 3 4 5

B D C E A)

Compare your answers with the original text version.

Pavel Ivanovich Batov and His Heroic Military Career

Batov started the Second World War as the commander of the Crimean 9th

Corps, later transformed into the 51st Army. The army fought courageously

against the Germans at Perekop and in the Kerch region, but was defeated, and in

November 1941 its remnants were evacuated to the Taman Peninsula.

On October 22, 1942, Batov became the commander of the 4th tank army located

near Stalingrad. This army, soon renamed the 65th Army, became a part of the Don

Front, headed by K. K. Rokossovsky. Batov remained its commander until the end

of the war. He helped plan the Soviet counteroffensive during Operation Uranus to

encircle General Paulus's 6th German Army. His army was a key striking force in

this offensive and the next operation "Ring" to destroy the German group

surrounded in Stalingrad.

In July 1943, Batov's army fought in the great Battle of Kursk. After the defeat of

the Germans during the offensive from August to October, the 65th Army went on

to struggle heroically and marched more than 300 kilometers. By October 15 the

brave officers and soldiers reached the Dnieper and built hard fortifications at the

river bank in Gomel region.

In the summer of 1944, Batov's army took part in a major strategic operation in

Belarus during the destruction of the enemy's Bobruisk grouping. Within a few

days, the German 9th Army was surrounded and almost completely destroyed.

After that, Batov received the rank of colonel-general.

Further there were battles in Poland, the crossing of the Vistula, the assault on

Danzig and the capture of Stettin. The last volleys of Katyushas of the 65th Army

in April 1945 were directed at the German garrison of Rügen Island.

For his heroic deeds during World War II P.I. Batov was awarded a lot of Soviet

and foreign orders and medals.

К этапу урока 7

Иллюстрация к Этапу урока 7

Task 3. Now let’s ask Deep-Seek Chat to generate questions to the text.

1.

What was Batov's initial position at the beginning of World War II?

2.

Which army did Batov command after the 9th Corps was transformed?

3.

What significant battle did Batov's army participate in during October 1942?

4.

Who was the head of the Don Front to which Batov's army was assigned?

5.

What operation did Batov help plan to encircle the 6th German Army?

6.

In which major battle did Batov's army fight in July 1943?

7.

How far did the 65th Army march after the German defeat from August to

October 1943?

8.

What major strategic operation was Batov's army involved in during the

summer of 1944?

9.

What rank did Batov achieve after the destruction of the German 9th Army?

10.Where were the final artillery fire from the 65th Army directed in April

1945?

Answer the questions. Before it let’s translate the following words to understand

the text better.

Check the words: commander, corps, courageously, was defeated, remnants,

remain, counteroffensive, encircle, struggle, reach, fortifications, destruction,

destroy, surround, assault, capture, volley, proud, deed, devote, glory, generation

К этапу урока 9

Иллюстрации к этапу урока 9

Task 4.

As you know P.I. Batov was born in the village of Felisovo, Rybinsk District. The

local people are proud of the fact and carefully keep the memory of the famous

countryman.

Now let’s watch a video (1.22 min.) , the mini project of Gribckov T., Korsackova

M about it.

( The Video Text)

In the village of Sretenye Rybinsk district there is a memorial to Pavel Ivanovich

Batov and other countrymen to honour their heroic deeds during the Great

Patriotic War. The grateful local people have erected it to commemorate their

significant contribution into the battle for the victory of the Red Army over nazi

fascists.

At the back of the memorial you can see a big tank. It symbolizes the successful

65

th

army commanded by the talented experienced general Batov.

Sretenye teachers and pupils keep carefully the memory of Pavel Ivanovich Batov.

They have created a museum the exposition of which contains personal things and

other exhibits connected with Batov’s biography.

You are always welcome to visit it and have a look.

К этапу урока 9

Task 5 Do you want to ask him questions to learn more about our school hero?

You’re welcome.

P1 - Tell me, please, when Victor was born.

P2 - Well, he was born on the 3d of October in 1989.

P1 - Thank you.

P3 – Will you tell me anything about his school years?

P2 – I know that his class teacher was Natalya Borisovna Efremova, our Biology

teacher.

P3 - I See.

P4 - I wonder. Was he a soldier or an officer?

P2 – He was an officer, a division major serving in the army not far from Moscow.

P4 – Clear.

P5 – I think Victor was brave and loved his Motherland.

P2 – Yes, you are right. He was awarded the Order of Courage after he was killed

at the front.

P5 – I’m proud of the fact that I study in the school where Victor went for 11

years.

P2 – I’d like to add that Victor Igorevich Alkhimov was buried in the Motherland

Defenders Pantheon in Mitishy Moscow Region. Now let’s stand up for a minute

of Silence to honour the Heroic Deed of our schoolmate.

К этапу урока 10

Task 6 Can you personally make any contribution into the victory of the Russian

army in the Special Military Operation in the Ukrain? Think for a minute and write

on the sheets of paper. On the blackboard you can see some ideas that will help

you. Read aloud.

-

Write a support letter to SMO soldiers.

-

Make greeting cards.

-

Knit warm socks and mittens.

-

Bake tasty biscuits.

-

Create nice candles.

-

Perform a beautiful song. Record the performance video. Send it to our

SMO soldiers.

-

Prepare a New Year present of sweets and chocolates.

К этапу урока 11

Иллюстрация к этапу урока 11

Task7. Let’s recall the motto of it -“To live means to serve the Motherland”. Do

you agree with the statement? Why?

I agree with the lesson motto because

-

We should do everything to make our country the best place in the world.

-

It is our duty to support the country in the time of hardship.

-

We should be patriots of the native land.

-

One must defend his Motherland when time comes.

-

We must help if the country is in need.

Task 8. Let’s sing the famous “We Shall overcome” song.

We Shall Overcome

We shall overcome

We shall overcome

We shall overcome some day

[Refrain]

Oh, deep in my heart

I do believe

We shall overcome some day

We'll walk hand in hand

We'll walk hand in hand

We'll walk hand in hand some day

[Refrain]

Oh, deep in my heart

I do believe

We shall overcome some day

We shall live in peace

We shall live in peace

We shall live in peace some day

[Refrain]

Oh, deep in my heart

I do believe

We shall overcome some day

We are not afraid

We are not afraid

We are not afraid today

[Refrain]

Oh, deep in my heart

I do believe

We shall overcome some day

We shall overcome

We shall overcome

We shall overcome some day

[Refrain]

Oh, deep in my heart

I do believe

We shall overcome some day

About

Genius Annotation1 contributor



В раздел образования